Ortodonti

Ortodonti dişlerdeki çapraşıklığın, dizilim bozukluğun ve seviye farklılığının düzeltilmesini sağlayan bir diş hekimliği dalıdır. Ortodontik tedavideki amaç hastaların var olan dişlerini koruyarak dişleri daha düzenli ve sağlıklı bir dizilime kavuşturmaktır. Dişlerin yapısında, şeklinde ve köklerinde en az değişimle sağlanabilen bu tedavi seçeneği sayesinde hastaların estetik kaygıları da sonlandırılmış olur.

En Estetik Ortodonti Seçeneği Şeffaf Plaklar Midir ?

Teknolojik gelişmelerle birlikte, hastaların estetik beklentilerini karşılamak adına sabit ortodontik uygulamaların yerini şeffaf plaklar almaya başlamıştır. Dişlerden alınan ölçülerle birlikte kişiye özel şeffaf ortodontik plaklar oluşturulur. Plakların oluşturulması hekimin yönlendirmesi ve özel yazılımlarla gerçekleştirilir. Beslenme ihtiyacı ve diş fırçalama zamanları dışında sürekli kullanılması gereken şeffaf plakların belirli kontrol aralıklarıyla takip edilip değiştirilmesi gerekir. Şeffaf plaklar sayesinde konuşma, yeme içme ve gülümseme esnasındaki görüntüde estetik olumsuzluklar yaşanmaz. Böylelikle şeffaf plaklarla birlikte yapılan ortodonti estetik endişesi bulunan hastalarımız için en uygun tedavi seçeneği haline gelmiştir. Çoğu durumda rahatça kullanılabilen bu plakların uzman hekimlerce yapılması daha doğrudur. Daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Ortodontik Tedavilerde Neden Hala Metal Braketler Kullanılıyor

Teller, dişlerin üzerine gelen braketler veya şeffaf plaklar kullanılarak sabit şekilde ortodonti planlanabilir. Metal braketlerle yapılan ortodontik tedaviler en eski tedavi tipi olmasına rağmen günümüzde hala geçerliliğini koruyan bir tedavi yöntemidir. Bunun nedeni çok ağır vakalarda hala en iyi seçenek olması ve ekonomik olarak diğer ortodontik çözümlerden daha ucuz olmasıdır. Dişlerin üzerlerine yapıştırıcı kompozitlerle yerleştirilen “braket” adı verilen apareyler, birbirlerine bir telle bağlanarak dişlerin hareket etmesini sağlarlar. Ortodonti planlaması ve uygulaması uzman hekimlerce uygulanmalıdır.  Daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Çocuklar İçin Kullanılan Hareketli Apareyler Nedir ?

Çocukluk dönemindeki erken diş çekimi, genetik yatkınlık, çarpma ve darbe, parmak emme, kalem ısırma veya ağız solunumu sonucu dişlerde ortodontik problemler oluşabilir. Bu ortodontik problemler çapraşıklık, dizilim bozukluğu, seviye farklılığı olarak görülebilir. Gelişim çağında olan bireyler ve hafif ortodontik problemi olan bireylerde hareketli apareyler kullanılarak bu problemler çözülebilir veya sabit ortodonti için zemin hazırlanabilir Hareketli apareylerin hazırlanmasında problemin tipi, bireyin yaşı, problemin şiddeti ve hasta kooperasyonu önemli faktörlerdir. Hareketli apareylerin planlaması ve uygulaması uzman hekimlerce uygulanmalıdır.  Daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Görüşmeyi Başlat
Hasta Danışmanı
Hasta Danışma Hattı
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?