Çocuk Diş Hekimliği

Süt Dişleri Neden Önemlidir ?

Süt dişlerinin çocukluk döneminin 6.ayından, 11-13 yaşlara kadar ağız içinde kalması gerekir. Süt dişlerinin erken çekimi, daimi dişlerinin çıkamamasına veya yanlış pozisyonda çıkmasına neden olabilir. Böylece daimi dişlerde çapraşıklık, şekil bozukluğu, ağız içerisine sürememe sonucu eksik sayıda diş olması gibi sorunlar meydana gelebilir.

Hangi Süt Dişlerine Dolgu ve Fissür Örtücü Uygulanır ?

Süt dişlerindeki çürüklerin temizlenip dolgu yapılmaması komşu dişlerde de çürüğe neden olur. Bunun sonucunda süt veya daimi dişlerde çürük görülür. Çürük oluşumunun engellenmesi için “fissür örtücü” uygulaması önemli bir yer tutmaktadır. Fissür örtücü uygulaması ile dişlerin girintili yüzeyleri koruyucu bir ajan ile birlikte örtülerek dişler çürüklerden korunur. Eğer çürük alan dişin alt katmanlarına ilerlediyse çürük kaldırılarak ilgili boşluğun doldurulması gerekir. Süt dişi dolguları için özel üretilen dolgu çeşitleri vardır. Bu dolgu çeşitleri aşınmaya daha uygun olduğu için daimi dişlerde aşınmaya neden olmaz. Çocuk diş hekimliği hassasiyet ve bilgi gerektiren bir diş hekimliği alanıdır. Daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

 

 

Süt Dişlerine Ne Zaman Kanal Tedavisi Yapılır?

Süt dişlerinde çürük veya travma sonucu oluşan apseler, ağrılar dikkatle değerlendirilmelidir. Süt dişlerinde oluşan kanal tedavisi ihtiyacı karşılanmadığı taktirde alttaki daimi dişte ve çene kemiğinde geri dönüşümü mümkün olmayan hasarlara neden olabilirler. Bu yüzden süt dişi kanal tedavileri de daimi dişlerin kanal tedavileri kadar önemlidir. Kanal tedavisi uygulanmış olan dişlerin kökleri zamanla rezorbe olarak alttan gelen daimi dişler için yer tutarlar. Çocuk diş hekimliği hassasiyet ve bilgi gerektiren bir diş hekimliği alanıdır. Daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda Süt Dişi ve Daimi Diş Çekimi

Süt dişi çekiminin zorunlu olduğu hallerde daimi dişlerin çıkma zamanlarının hesaplanması ve kontrollü çekimin planlanarak yapılması gerekmektedir. Çekimler ne kadar az travmatik gerçekleştirilirse çocuğun diğer diş hekimi randevuları da o ölçüde rahat şekilde gerçekleşir. Çocuk diş hekimliği hassasiyet ve bilgi gerektiren bir diş hekimliği alanıdır. Daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

 

 

Süt Dişi Çekimi Yapılan Diş Boşluklarının Yeri Nasıl Korunur ?

Süt dişi çekiminin zorunlu olduğu hallerde alttan gelen daimi dişin doğru pozisyonda ve doğru zamanda çıkabilmesi için çekim yerlerinin korunması zorunludur. Çekim yerlerinin korunmadığı durumlarda daimi dişlerin gömük kalması, yanlış yerde çıkması veya çapraşık pozisyonda olması gibi tehlikeli durumlar söz konusudur. Yer tutucuların planlaması ve alttaki daimi dişler için planlama yapılması gerekmektedir. Böylece alttan gelen daimi dişler doğru konumda çıkarak düzgün şekilde sıralanabilirler. Çocuk diş hekimliği hassasiyet ve bilgi gerektiren bir diş hekimliği alanıdır. Daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Görüşmeyi Başlat
Hasta Danışmanı
Hasta Danışma Hattı
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?