Gülüş Estetiği

Konuşurken, gülerken, yemek yerken veya aynaya bakarken dişlerinizin şeklinden, renginden, diziliminden veya kısalığından kaynaklanan görüntüden rahatsızsanız gülüş tasarımıyla bu durum değiştirilebilir. Gülüş tasarımında dişlerinizle birlikte dişetleriniz, dudaklarınız ve yüzünüz bir bütün olarak ele alınır. Sizi yansıtan yüz hatlarınız, dudaklarınız, dişetiniz, cinsiyetiniz, ten renginizle birlikte karakteriniz gibi parametreler göz önünde bulundurularak size özgü bir tedavi planı hazırlanır.

Kliniğimizdeki ilk seansta sizlerden alınacak fotoğraf ve video kayıtlarıyla dişlerinizle ilgili problemli gördüğünüz, beğenmediğiniz noktalar ve tedavi sonundaki beklentileriniz kaydedilerek tedavi planlamasına geçilir. Bu noktada beğendiğiniz veya hoşunuza giden gülüş tiplerinin fotoğraflarını da tedavi planlamasına dahil ederek son restorasyonun oluşturulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Alınan fotoğraf kayıtları sanal ortama aktarılır. Bilgisayar yazılımında yüz oranları, dudaklar, dişetleri, dişlerin şekilleri ve hastanın istekleri göz önünde bulundurularak yapılması planlanan restorasyonların sanal örneklemesi yapılır. Bu örneklemeler teknisyenlere aktarılarak gerçek restorasyonun prova örneği hastaya gösterilir. Prova örnekleri ile birlikte tekrar fotoğraf ve video kaydı alınır. Size tedavi sonucunda nasıl bir gülümseye sahip olacağınızın ön gösterimi yapılarak tasarlanan restorasyonun detayları üzerinde durulur. Sonuç olarak hastanın kabul ettiği restorasyon tasarımının üretimine geçilir. Üretim sonrası yapılan kontrollerle birlikte hasta yeni gülümsemesine kavuşmuş olur.

Gülüş tasarımında, porselen lamine restorasyonlar, zirkonyum kaplamalar, pembe estetik, diş beyazlatması, bonding, ortodontik tedavi ve implant diş tedavisi gibi farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Varolan duruma göre bu yöntemlerden bazen birkaçı bazense tek bir tanesi kullanılarak tedavi seçeneği oluşturulur. Tedavi seçeneklerimiz hakkında daha kapsamlı bilgiler tedavilerimiz başlığı altında sunulmaktadır. Bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Porselen Laminalar

Porselen laminalar, tamamiyle porselenden oluşup dişlerden en az miktarda doku kaldırılarak uygulanan estetik restorasyonlardır. Dişlerin yalnızca ön yüzeylerinde yapılan aşındırmalarla birlikte uygulanırlar. Ultra incelikte hazırlanan bu restorasyonlar sayesinde gülüşünüzü istediğiniz şekilde tasarlayıp değiştirilebilmek mümkün hale gelmiştir.

Porselen Laminaları Hangi Durumlarda Tercih Ederiz ?

Porselen laminaların uygulandığı durumlar şu şekilde sıralanabilirler;
– Ön dişlerde kırıkların bulunması,
– Dişlerin arasında boşlukların olması,
– Dişlerin ön yüzeylerinin çeşitli nedenlerle aşınması,
– Dişlerin renginden memnun olunmaması,
– Ön dişlerde büyük dolgulara bağlı renk değişikliği olması,
– Gülme veya konuşma sırasında üst dişlerin hiç gözükmeyecek kadar diş boylarının olması.

Porselen Laminaların Ömrü ve Aşındırma Miktarı

Porselen laminaları iyi bir ağız hijyeniyle kendi dişlerinizden farksız şekilde kullanılabilirsiniz. Porselen laminalar için bahsedilen incelik 0,1 mm’den başlayarak 2 mm’e kadar olabilir. İnce olmaları kolay kırılır mı sorusunu akla getirmektedir. Fakat düşünülenin aksine porselen laminalar günümüz yapıştırma teknolojileri doğal diş yapısını daha güçlü kılmaktadır. Mükemmel estetik uyumu sağlayan bu restorasyonlar sayesinde dişlerinizinden “minimal invaziv” konseptte çalışmalar yapılmaktadır. Porselen yüzeylerinin pürüzsüz olması sayesinde de doğal dişlerde oluşan renklenme ve diş taşı oluşumu problemlerini minimuma indirir.

Porselen Laminalar Kaç Günde Yapılır ?

Ağrı seviyesi minimum olan porselen laminalar tasarlanması, son detaylarının belirlenmesi, üretilmesi, provası ve yapıştırılması yaklaşık olarak bir haftalık bir süreyi kapsar. Dişlerinizin rengi, şekli ve büyüklüğü gibi konularda hekimlerimizle birlikte tasarım yapabilmek ve daha fazla bilgi için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Kompozit Bonding

Daimi dişler çeşitli sebeplerden dolayı aralarında boşluk kalacak şekilde dizilebilirler. Diş boşlukları, iki diş veya fazla sayıda dişte görülebilir. Estetik, araya besin birikimi veya dişlerin eğilmesine sebep olan bu durumun düzeltilmesi için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu boşlukların kapatılmasında ortodontik tedavi, kompozit dolgular, laminalar veya kaplamalar bu tedavi seçeneklerindendir.

Kompozit bonding, küçük aralıkların kapatılmasını, çapraşık veya dönmüş dişlerin düzeltilmesini, aşınma ve hafif renklenmiş vakalarda dişten minimum madde kaldırarak işlem yapılmasını sağlayan bir çeşit kompozit uygulamasıdır. Bu amaca özgü üretilmiş olan özel kompozit çeşitleri kullanılmaktadır. Son derece konservatif olması, tek seansta tamamlanması, dişte minimum aşındırmayla uygulanması ve estetik açıdan tatminkar sonuçlar vermesinden dolayı tercih edilirler. Tüm bu uyumlu özelliklerine rağmen uzun dönemde renklenme olabileceğinden hastanın beslenme ve fırçalama alışkanlığına göre bir süre sonra değiştirilmesi gerekir.

Kompozit Bonding Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Özellikle ilk 48 saat içinde kompozitleri lekelerden korumak ya da renk oluşumlarını en aza indirmek için renkli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Çay, kahve, sigara gibi renklendirici maddeler bonding uygulamasında kullanılan yapıştırıcı rezin materyalinin renklenmesine neden olurlar. Kompozit bondinglerin ağız içerisinde uzun süreli ve kalıcı renkte olabilmesi için dişlerinize hem düzenli bakım yapmalı (diş fırçası, diş macunu, diş ipi, arayüz fırçası) hem de rutin hekim kontrollerinizi ve diş taşı temizliğinizi aksatmamalısınız. Kompozit rezinler ne yazık ki doğal dişler kadar kuvvetli değildir. Sert nesnelerin ısırılmasıyla veya çiğnemeyle kırılabilir. Kompozit bonding uygulamasının ömrü genellikle birkaç yıldır, daha sonra değiştirilmesi veya tamir edilmesi gerekebilir. Kişiye en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesi için mutlaka hekim muayenesi gereklidir.

Bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplamalar, estetik diş hekimliğindeki metal destekli porselenlerin estetik dezavantajlarını ortadan kaldırmak için geliştirilen diş kaplamalarıdır. Klasik metal altyapılı porselen kaplamalar, dişlerde opak bir görüntü yaratır ki bu durum dişlerin tek renk ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum kaplamalarda alt yapı olarak metal yerine beyaz renkte olan zirkonyum kullanılır. Tamamen seramikten oluşan ve içeriğinde metal bulunmayan zirkonyum kaplamalar, estetik ve optik özellikleri mükemmel olan restorasyonlardır. Dişeti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir. Metal alt yapılı porselenlerde sıkça görülen dişetlerinde renklenme problemiyle karşılaşılmaz. Alttan gelen diş rengini maskeleyebilme özelliğine sahip olduğu için çok koyu renkli dişlerde bile mükemmel estetik sonuçlar elde edilebilmektedir. Zirkonyum, doku dostu bir materyal olduğu için alerjik özellikte değildir. Bu maddenin ısı yalıtımı çok iyi olduğu için dişe, metal alt yapılı porselenlere göre dişe daha az ısı iletirler. Bu özelliği sayesinde zirkonyum esaslı porselen uygulanan dişlerde sıcak/soğuk hassasiyeti daha az oranda oluşur.

Zirkonyum kaplamalar her dişte kullanılabilir mi ?

Zirkonyum esaslı porselenler hem ön dişlerde kullanabilecek kadar doğal ve estetiktirler, hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar dirençlidirler. Bu nedenle zirkonyum esaslı porselenler ön ve arka dişlerde güvenle tercih edilebilirler.

Zirkonyum kaplamalar ne kadar sürede tamamlanırlar ?

Zirkonyum kaplamaların tasarlanması, üretilmesi, provası ve yapıştırılması yaklaşık olarak bir haftalık bir süre gerektirmektedir.
Bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

E Max Kronlar

E max kronlar metal altyapı içermeyen lityum disilikat adı verilen tamamen porselenden oluşurlar. Estetik ve optik özellikleri mükemmel olan optik özellikleri, zirkonyumdan bile iyi olan restorasyonlardır. Ancak dayanıklılığı zirkonyum kadar yüksek seviyede olmadığı için ön bölgedeki dişlerin restorasyonu için kullanımı daha doğrudur. Dişeti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere göre çok daha iyidir. Metal alt yapılı porselenlerde sıkça görülen dişetlerinde renklenme problemiyle karşılaşılmaz.

Metal altyapı ve zirkonyum kaplamalardan daha estetik özelliklere sahip bu restorasyonlar için dişin tüm çevresinden aşındırma yapmak gerekir. Ancak bu aşındırma hekim bilgi ve becerisiyle 1-2 mm’ye kadar indirilebilir. Ön bölgedeki dişlerinizde yapılan tasarımla birlikte E max kronlar sayesinde istediğiniz gülüşe sahip olabilirsiniz.

Bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Metal Destek Porselenler

Metal destekli porselenler, porselen içeriği bulunan en eski kaplama tipidir. Günümüzde hala kullanılmasının nedeni estetikten ziyade daha sağlam yapıda olmalarıdır ancak gelişen materyallerle birlikte estetik açısından da iyileşmeler sağlanmıştır. Metal altyapı üzerine uygulanan opak tabaka ile birlikte metal görünüm olabilen en alt seviyeye indirilmiştir. Hareketlenmiş dişlerin birbiriyle tutunmasını sağlamak, doku kaybı fazla olan dişlere yeniden sağlamlık kazandırmak, çok üyeli implant üstü restorasyonlar gibi kullanımı hala geçerli olan alanlar bulunur.

Bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Inley ve Onleyler

Doku kaybına bağlı büyük hasar görmüş olan dişlerde kaybolan dokuları yerine koyabilmenin bir yolu da inley-onley restorasyonlardır. Bu tip restorasyonlarla birlikte dişin kalan kısmına da dayanaklılık kazandırılmış olur. Bahsedilen büyüklükteki doku kayıplarının kompozit dolgularla giderilmeye çalışılması, dolgunun düşmesi veya kırılması ile sonuçlanacağı için inley ve onleyler giderek önem kazanmışlardır. Yine benzer şekilde tam kaplama yapmak yerine bu restorasyonların tercih edilmesi daha az doku kaybına neden olmaktadır.

Her dişe uygulanabilirler mi ?

İstisnai durumlar haricinde hem her dişe rahatlıkla ve sıklıkla uygulanabilen aynı zamanda estetik restorasyonlardır.

İnley – onleyler ne kadar sürede tamamlanırlar?

İnley-onleyler için dişin hazırlanması, ölçü, üretim süreci ve yapıştırma sürelerinin toplamı yaklaşık olarak 2 ila 3 gün arasında sürmektedir.

Bu tip restorasyonlar için yapılan hazırlıklar son derece hassas olup bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Görüşmeyi Başlat
Hasta Danışmanı
Hasta Danışma Hattı
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?