İmplant

İmplant çene kemiği içine yerleştirilerek çene kemiğinden destek almayı sağlayan bir diş hekimliği materyalidir. Günümüzde implantlar doku dostu olan titanyumdan üretilirler. İmplantlar sayesinde dişsiz alanların yeniden fonksiyon ve estetiğe kavuşması sağlanır. Tek diş kayıplarında diğer dişlere zarar vermeden eksik dişi tamamlayabilmek, tam dişsizlik durumlarında hareketli protez yerine sabit protezler uygulayabilmek için hekimler sıklıkla dental implantlara başvurmaktadır.

İmplant uygulamasında başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisi kemik yapısıdır. Kişi implant için uygun bir kemik dokusuna sahip olmalıdır. İmplant için kemik yeterli ise uygulama için yaş sınırı yoktur.

Diş Çekimi ve İmplant Arasında Nasıl Bir Süreç Vardır ?

Aşırı doku kaybı olan dişlerin, tedavi edilemeyen lezyonlu dişlerin, kırık hattı kemik altında kalan dişlerin veya aşırı hareketli dişlerin çekimi zorunluluk hali alabilir. Diş çekimi basit veya karmaşık prosedürler haline gelebilir. Karmaşık diş çekimleri cerrahi çekim ile alınabilir.

Bu tür durumlarda kaybedilen diş veya dişlerin yerinin doldurulması günlük ağız ve diş faaliyetleri için çok önemlidir. Ağız ve diş fonksiyonları yerine konurken sabit ve hareketli protez çözümleri mevcuttur. Ancak tüm seçenekler içinde en kabul edilebilir ve yapıcı durumu sergileyen implantlarla sağlanır. Çünkü köprü yaparken kullandığımız diş dokusu kaldırma zorunluluğu ya da hareketli protezlerdeki hareketlilik durumunu ortadan kaldırmış oluruz. İmplantlar, kaybolan diş veya dişlerin yerini doldurmak için ilk sırada kullandığımız yöntemdir. Kemiğin ve hastanın sağlığının uygun olduğu durumlarda rahatlıkla kullanılabilirler.

 

İmplantların Uygulanması Süreci Ne Kadar Zaman Alır ?

İmplant uygulamaları sırasında lokal anestezi uygulandığı için ağrı hissedilmez. Diş çekimi ve implantın uygulanması arasındaki süre pek çok farklı faktöre bağlı değişir. Diş çekimi yapıldığı seans implant uygulaması ve protezin uygulandığı durumlar söz konusudur. Ancak çekim sonrası kemiğin iyileşmesi için beklenilmesi gereken durumlar da söz konusudur. İmplant yerleştirildikten sonra titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için 2-4 ay arasında beklenmektedir. Eğer çene kemiğine kemik ekleme veya sinüs yükseltme gibi müdahalelerde bulunulmuşsa bu süre 6 aya çıkabilir. Bu bekleme süresi kişiden kişiye değişmektedir. Bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz

Kemik Tozu Ekleme Nedir ?

Çekilen diş yerlerinin implantlarla doldurulması sırasında çekim boşluğunun alanı implantın çapından geniş kalabilir bu boşlukları doldurmak adına bu bölgelere kemik tozu eklenebilir. Yine benzer şekilde üst çene restorasyonları yapılırken kemiğin boyunu yetersiz kaldığı için “sinüs lifting” adı verilen işlemlerle kemik eklenerek kemiğin boyu arttırılabilir. Bu işlemler sonrası implant uygulanması çok daha sağlıklıdır. Bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz

İmplant Üstü Protezler Nelerdir ?

İmplant Üstü Sabit Protezler

İmplant tedavilerinin giderek yaygınlaşması ve bu alanda yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte implantların üstüne yapılacak restorasyonlarla ilgili de farklı yenilikler söz konusudur. Çekilmiş olan diş veya dişlerin yerine uygulanan bu restorasyonlarla birlikte kaybedilmiş olan estetik, çiğneme, konuşma, yutma gibi etkinlikler yeniden hastaya kazandırılmış olur. Hastada uygulanan implant sayısına bağlı olarak sabit protezlerin yapımı sayesinde doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir. İmplantlar, total ya da iskelet protezleri kullanmayı zorunluluk olmaktan çıkarmışlardır. Bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

 

İmplant Üstü Hareketli Protezler

İmplant tedavilerinin giderek yaygınlaşması ve bu alanda yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte implantların üstüne yapılacak restorasyonlarla ilgili de farklı yenilikler söz konusudur. Çekilmiş olan diş veya dişlerin yerine uygulanan bu restorasyonlarla birlikte kaybedilmiş olan estetik, çiğneme, konuşma, yutma gibi etkinlikler yeniden hastaya kazandırılmış olur. Hastada uygulanan implant sayısına bağlı olarak takıp – çıkarılabilir hareketli protezler sayesinde hastanın yaşam konforunda ve sağlığında belirgin farklılık söz konusudur. İmplantlar, total ya da iskelet protezleri kullanmayı zorunluluk olmaktan çıkarmışlardır. Bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Görüşmeyi Başlat
Hasta Danışmanı
Hasta Danışma Hattı
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?