Diş Hekimliği İçin Görüntüleme Ne Kadar Önemlidir ?

Diş hekimliğinde görüntüleme yöntemleri en az ağız içi muayene teknikleri kadar öneme sahiptir. Dişlerdeki çürükler, sinir odası, sinir kanalları, kök durumu, kök çevreleri, kök ucu, dişi çevreleyen kemik, çene kemiği, çene eklemleri ve kemik boşlukları ile bu bölgeleri etkileyen rahatsızlıklar kimi zaman yalnızca röntgenlerle birlikte görülebilmektedir. Bu bağlamda röntgenler diş hekimliğinde olmazsa olmaz unsurlar olarak tanımlanabilirler.

Periapikal Röntgen

Periapikal röntgen, dişlerin ve kemiğin yalnızca küçük bir kısmını içeren görüntüleme sağlarlar. Böylece hem küçük bir alanda net bir görüntüleme sağlanmış hem de ışınlama yalnızca belli alanla sınırlı kalarak daha az radyasyon yayılmış olur. Kliniğimizde periapikal röntgen cihazımızla görüntüleme yapılmaktadır.

Panoramik Röntgen

Panoramik röntgen, dişlerin ve çene kemiklerinin büyük bir kısmını içeren görüntüleme sağlarlar. Böylece geniş bir alanda görüntüleme sağlanmış olup diş ve çene kemikleri aynı anda değerlendirmeye alınırlar. Radyasyon dozundan korunmak adına gerekli kurşun kaplama, kurşun önlük ve kurşun tiroid koruyucu ekipmanlarıyla işlem yapılmaktadır. Kliniğimizde panoramik röntgen cihazıyla görüntüleme yapılmaktadır.

Eklem Grafileri

Eklem grafileri, çeneler arası eklem durumunun görüntülenmesini ve takibini sağlarlar. Özellikle diş sıkma ve diş gıcırtma sonucu oluşan eklem rahatsızlıklarında tanı ve tedavi için önemli bir yere sahiptirler. Radyasyon dozundan korunmak adına gerekli kurşun kaplama, kurşun önlük ve kurşun tiroid koruyucu ekipmanlarıyla işlem yapılmaktadır. Kliniğimizde eklem grafisi alınmaktadır.

Sinüs Grafileri

Sinüs grafileri, üst çenenin hemen üst komşuluğunda bulunan kafa boşluklarının görüntülenmesini ve takibini sağlarlar. Özellikle üst çenede yapılacak planlamalar için önemli bir yardımcıdır. Sinüsleri sarkmış veya çene kemiği azalmış hastalarda çekim ve implant öncesi tedavi planlamasında önemli bir araçtır. Radyasyon dozundan korunmak adına gerekli kurşun kaplama, kurşun önlük ve kurşun tiroid koruyucu ekipmanlarıyla işlem yapılmaktadır. Kliniğimizde sinüs grafisi alınmaktadır.

Görüşmeyi Başlat
Hasta Danışmanı
Hasta Danışma Hattı
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?