Kompozit Bonding

Daimi dişler çeşitli sebeplerden dolayı aralarında boşluk kalacak şekilde dizilebilirler. Diş boşlukları, iki diş veya fazla sayıda dişte görülebilir. Estetik, araya besin birikimi veya dişlerin eğilmesine sebep olan bu durumun düzeltilmesi için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu boşlukların kapatılmasında ortodontik tedavi, kompozit dolgular, laminalar veya kaplamalar bu tedavi seçeneklerindendir.

Kompozit bonding, küçük aralıkların kapatılmasını, çapraşık veya dönmüş dişlerin düzeltilmesini, aşınma ve hafif renklenmiş vakalarda dişten minimum madde kaldırarak işlem yapılmasını sağlayan bir çeşit kompozit uygulamasıdır. Bu amaca özgü üretilmiş olan özel kompozit çeşitleri kullanılmaktadır. Son derece konservatif olması, tek seansta tamamlanması, dişte minimum aşındırmayla uygulanması ve estetik açıdan tatminkar sonuçlar vermesinden dolayı tercih edilirler. Tüm bu uyumlu özelliklerine rağmen uzun dönemde renklenme olabileceğinden hastanın beslenme ve fırçalama alışkanlığına göre bir süre sonra değiştirilmesi gerekir.

Kompozit Bonding Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Özellikle ilk 48 saat içinde kompozitleri lekelerden korumak ya da renk oluşumlarını en aza indirmek için renkli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Çay, kahve, sigara gibi renklendirici maddeler bonding uygulamasında kullanılan yapıştırıcı rezin materyalinin renklenmesine neden olurlar. Kompozit bondinglerin ağız içerisinde uzun süreli ve kalıcı renkte olabilmesi için dişlerinize hem düzenli bakım yapmalı (diş fırçası, diş macunu, diş ipi, arayüz fırçası) hem de rutin hekim kontrollerinizi ve diş taşı temizliğinizi aksatmamalısınız. Kompozit rezinler ne yazık ki doğal dişler kadar kuvvetli değildir. Sert nesnelerin ısırılmasıyla veya çiğnemeyle kırılabilir. Kompozit bonding uygulamasının ömrü genellikle birkaç yıldır, daha sonra değiştirilmesi veya tamir edilmesi gerekebilir. Kişiye en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesi için mutlaka hekim muayenesi gereklidir.

Bilgi ve birikim gerektiren bu restorasyonlarla ilgili daha fazla bilgi almak için Hasta Danışmanı Hattından Bize Ulaşabilirsiniz.

Görüşmeyi Başlat
Hasta Danışmanı
Hasta Danışma Hattı
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?